Diodes - Rectifiers - SingleSemtech Corporation S2KW12C-3D
S2KW12C-3D
5S-S2KW12C-3D
S2KW12C-3D
DIODE GEN PURP 12KV 3A MODULE
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 12000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 12V @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2??????s |
| Capacitance @ Vr: | 1mA @ 12000V |