Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RSX501L-20TE25
RSX501L-20TE25
5S-RSX501L-20TE25
RSX501L-20TE25
DIODE SCHOTTKY 20V 5A PMDS
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 390mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 500??????A @ 20V |