Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RBR3L40BTE25
RBR3L40BTE25
5S-RBR3L40BTE25
RBR3L40BTE25
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 620mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 80??????A @ 40V |