Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB400DT146
RB400DT146
5S-RB400DT146
RB400DT146
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SMD3
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 500mA |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 50??????A @ 30V |
| F: | 125pF @ 0V |
| Mounting Type: | 1MHz |