Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB168L-40TE25
RB168L-40TE25
5S-RB168L-40TE25
RB168L-40TE25
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 650mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 550nA @ 40V |