Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB161QS-40T18R
RB161QS-40T18R
5S-RB161QS-40T18R
RB161QS-40T18R
DIODE SB 40V 1A SMD1006
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 600mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 10V |