Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB160L-90TE25
RB160L-90TE25
5S-RB160L-90TE25
RB160L-90TE25
DIODE SCHOTTKY 90V 1A PMDS
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 90V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 730mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 90V |