Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB058L-40DDTE25
RB058L-40DDTE25
5S-RB058L-40DDTE25
RB058L-40DDTE25
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | Automotive |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io): | 40V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3A |
| Speed: | 700mV @ 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 5??????A @ 40V |