Diodes - Rectifiers - SingleRohm Semiconductor RB050L-60TE25
RB050L-60TE25
5S-RB050L-60TE25
RB050L-60TE25
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 60V |