Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. RA204220XX
RA204220XX
5S-RA204220XX
RA204220XX
DIODE MODULE 4.2KV 2000A PWRDISC
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 4200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2000A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.45V @ 3000A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25??????s |
| Capacitance @ Vr: | 200mA @ 4200V |