Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. RA203425XX
RA203425XX
5S-RA203425XX
RA203425XX
DIODE MODULE 3.4KV 2500A PWRDISC
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 3400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2500A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 3000A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25??????s |
| Capacitance @ Vr: | 200mA @ 3400V |