Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. RA201248XX
RA201248XX
5S-RA201248XX
RA201248XX
DIODE MODULE 1.2KV 4800A PWRDISC
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 4800A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.05V @ 3000A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 16??????s |
| Capacitance @ Vr: | 200mA @ 1200V |