Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R7201009XXOO
R7201009XXOO
5S-R7201009XXOO
R7201009XXOO
DIODE MODULE 1KV 900A DO200AB
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 900A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.6V @ 1500A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10??????s |
| Capacitance @ Vr: | 50mA @ 1000V |