Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R7002003XXUA
R7002003XXUA
5S-R7002003XXUA
R7002003XXUA
DIODE GEN PURP 2KV 300A DO200
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 2000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 300A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.15V @ 1500A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 9??????s |
| Capacitance @ Vr: | 50mA @ 2000V |