Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R6202030XXOO
R6202030XXOO
5S-R6202030XXOO
R6202030XXOO
DIODE MODULE 2KV 300A DO200AA
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 2000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 300A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 800A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6??????s |
| Capacitance @ Vr: | 50mA @ 2000V |