Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R6200250XXOO
R6200250XXOO
5S-R6200250XXOO
R6200250XXOO
DIODE MODULE 200V 500A DO200AA
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 800A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 11??????s |
| Capacitance @ Vr: | 50mA @ 200V |