Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R6011825XXYA
R6011825XXYA
5S-R6011825XXYA
R6011825XXYA
DIODE GEN PURP 1.8KV 250A DO205
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1800V |
| Current - Average Rectified (Io): | 250A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 800A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 11??????s |
| Capacitance @ Vr: | 50mA @ 1800V |