Diodes - Rectifiers - SinglePowerex Inc. R5100410XXWA
R5100410XXWA
5S-R5100410XXWA
R5100410XXWA
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.55V @ 470A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 7??????s |
| Capacitance @ Vr: | 30mA @ 400V |