Diodes - Rectifiers - SinglePower Integrations QH08TZ600
QH08TZ600
5S-QH08TZ600
QH08TZ600
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | Qspeed? |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.15V @ 8A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 11.1ns |
| Capacitance @ Vr: | 250??????A @ 600V |
| F: | 25pF @ 10V |
| Mounting Type: | 1MHz |