Diodes - Rectifiers - SinglePower Integrations QH03BZ600
QH03BZ600
5S-QH03BZ600
QH03BZ600
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263AB
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | Qspeed? |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 9.8ns |
| Capacitance @ Vr: | 250??????A @ 600V |
| F: | 11pF @ 10V |
| Mounting Type: | 1MHz |