Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG45U10EPDAZ
PMEG45U10EPDAZ
5S-PMEG45U10EPDAZ
PMEG45U10EPDAZ
DIODE SCHOTTKY 45V 10A
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 490mV @ 10A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 16ns |
| Capacitance @ Vr: | 20mA @ 10V |
| F: | 1170pF @ 1V |
| Mounting Type: | 1MHz |