Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG3005ESFYL
PMEG3005ESFYL
5S-PMEG3005ESFYL
PMEG3005ESFYL
DIODE SCHOTTKY 30V 0.5A SOD962
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 720mV @ 500mA |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.42ns |
| Capacitance @ Vr: | 9??????A @ 30V |
| F: | 21pF @ 1V |
| Mounting Type: | 1MHz |