Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG3005AESFYL
PMEG3005AESFYL
5S-PMEG3005AESFYL
PMEG3005AESFYL
DIODE SCHOTTKY 30V 0.5A SOD962
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 630mV @ 500mA |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.37ns |
| Capacitance @ Vr: | 80??????A @ 30V |
| F: | 22pF @ 1V |
| Mounting Type: | 1MHz |