Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG2005EGWX
PMEG2005EGWX
5S-PMEG2005EGWX
PMEG2005EGWX
BAT46GW/SOD123/SOD2
Product Description
| Series: | - |
| Series: | * |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Current - Average Rectified (Io): | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 390mV @ 500mA |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 66pF @ 1V |
| Mounting Type: | 1MHz |