Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG10010ELRX
PMEG10010ELRX
5S-PMEG10010ELRX
PMEG10010ELRX
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | Automotive |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io): | 100V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1A |
| Speed: | 770mV @ 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | 3.7ns |
| F: | 150nA @ 100V |
| Mounting Type: | 70pF @ 1V |
| Package / Case: | 1MHz |