Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG060V050EPDAZ
PMEG060V050EPDAZ
5S-PMEG060V050EPDAZ
PMEG060V050EPDAZ
DIODE SCHOTTKY 60V 5A CFP15
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Average Rectified (Io): | 60V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 5A |
| Speed: | 560mV @ 5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | 12ns |
| F: | 400??????A @ 60V |
| Mounting Type: | 175pF @ 10V |
| Package / Case: | 1MHz |