Diodes - Rectifiers - SingleNexperia USA Inc. PMEG060V030EPDZ
PMEG060V030EPDZ
5S-PMEG060V030EPDZ
PMEG060V030EPDZ
DIODE SCHOTTKY 60V 3A CFP15
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | Automotive |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io): | 60V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3A |
| Speed: | 530mV @ 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | 12ns |
| F: | 200??????A @ 60V |
| Mounting Type: | 350pF @ 1V |
| Package / Case: | 1MHz |