Diodes - Rectifiers - SingleON Semiconductor NSR20F40NXT5G
NSR20F40NXT5G
5S-NSR20F40NXT5G
NSR20F40NXT5G
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 2DSN
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 2A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 150??????A @ 40V |