Diodes - Rectifiers - SingleON Semiconductor NSR05T40XV2T5G
NSR05T40XV2T5G
5S-NSR05T40XV2T5G
NSR05T40XV2T5G
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD523
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 640mV @ 500mA |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20ns |
| Capacitance @ Vr: | 55??????A @ 40V |
| F: | 70pF @ 1V |
| Mounting Type: | 1MHz |