Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor MURH10040
MURH10040
5S-MURH10040
MURH10040
DIODE MODULE 400V 100A D-67
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 100A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 90ns |
| Capacitance @ Vr: | 25??????A @ 50V |