Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor MBRH240150R
MBRH240150R
5S-MBRH240150R
MBRH240150R
DIODE SCHOTTKY 150V 240A D67
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 240A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 880mV @ 240A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 1mA @ 150V |