Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor MBRH12035
MBRH12035
5S-MBRH12035
MBRH12035
DIODE MODULE 35V 120A D-67
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 35V |
| Current - Average Rectified (Io): | 120A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 650mV @ 120A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 4mA @ 20V |