Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor MBRH12020R
MBRH12020R
5S-MBRH12020R
MBRH12020R
DIODE MODULE 20V 120A D-67
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Reverse Polarity |
| Current - Average Rectified (Io): | 20V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 120A |
| Speed: | 650mV @ 120A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 4mA @ 20V |