Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor MBRH120200R
MBRH120200R
5S-MBRH120200R
MBRH120200R
DIODE MODULE 200V 120A D-67
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 120A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 920mV @ 120A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 1mA @ 200V |