Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated MBR5200VPBTR-G1
MBR5200VPBTR-G1
5S-MBR5200VPBTR-G1
MBR5200VPBTR-G1
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO27
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 950mV @ 5A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 500??????A @ 200V |