Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated MBR2150VRTR-G1
MBR2150VRTR-G1
5S-MBR2150VRTR-G1
MBR2150VRTR-G1
DIODE SCHOTTKY DO-214
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 850mV @ 2A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 150V |