Diodes - Rectifiers - SinglePower Integrations LXA10T600
LXA10T600
5S-LXA10T600
LXA10T600
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220AC
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | Qspeed? |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 10A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 23ns |
| Capacitance @ Vr: | 250??????A @ 600V |