Diodes - Rectifiers - SinglePower Integrations LQA06T300
LQA06T300
5S-LQA06T300
LQA06T300
DIODE SCHOTTKY 300V 6A TO220AC
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | Qspeed? |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 300V |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.9V @ 6A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 11.5ns |
| Capacitance @ Vr: | 25??????A @ 300V |