JANTX1N5190
5S-JANTX1N5190
JANTX1N5190
DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL
Product Description
Series:Bulk
Series:Military
Diode Type:Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):Standard
Current - Average Rectified (Io):600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3A
Speed:1.5V @ 9A
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery =< 500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:> 200mA (Io)
Capacitance @ Vr:400ns
F:2??????A @ 600V