JANS1N5418
5S-JANS1N5418
JANS1N5418
DIODE GEN PURP 400V 3A AXIAL
Product Description
Series:Bulk
Series:Military
Diode Type:Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):Standard
Current - Average Rectified (Io):400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3A
Speed:1.5V @ 9A
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery =< 500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:> 200mA (Io)
Capacitance @ Vr:150ns
F:1??????A @ 400V
Mounting Type:165pF @ 4V