JAN1N6631US
5S-JAN1N6631US
JAN1N6631US
DIODE GEN PURP 1.1KV 1.4A D5B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):Standard
Current - Average Rectified (Io):1100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4A
Speed:1.6V @ 1.4A
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery =< 500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:> 200mA (Io)
Capacitance @ Vr:60ns
F:4??????A @ 1100V
Mounting Type:40pF @ 10V
Package / Case:1MHz