Diodes - Rectifiers - SingleIRKE56/10A IRKE56/10A-ND
IRKE56/10A-ND
5S-IRKE56/10A-ND
IRKE56/10A-ND
Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Description
| Series: | 20 |
| Series: | Bulk |
| Diode Type: | Obsolete |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Standard |
| Current - Average Rectified (Io): | 1000V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 60A |
| Speed: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 10mA @ 1000V |