Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDY10S120XKSA1
IDY10S120XKSA1
5S-IDY10S120XKSA1
IDY10S120XKSA1
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO247HC
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | thinQ!? |
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 10A |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 120??????A @ 1200V |
| Capacitance @ Vr: | 250pF @ 1V |
| F: | 1MHz |