Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDW50E60FKSA1
IDW50E60FKSA1
5S-IDW50E60FKSA1
IDW50E60FKSA1
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247-3
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 80A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 50A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 115ns |
| Capacitance @ Vr: | 40??????A @ 600V |