Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDW16G65C5FKSA1
IDW16G65C5FKSA1
5S-IDW16G65C5FKSA1
IDW16G65C5FKSA1
DIODE SCHOTTKY 650V 16A TO247-3
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | thinQ!? |
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Current - Average Rectified (Io): | 16A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 16A |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 600??????A @ 650V |
| Capacitance @ Vr: | 470pF @ 1V |
| F: | 1MHz |