Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDP23E60
IDP23E60
5S-IDP23E60
IDP23E60
DIODE GEN PURP 600V 41A TO220-2
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 41A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 23A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 120ns |
| Capacitance @ Vr: | 50??????A @ 600V |