Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDP12E120XKSA1
IDP12E120XKSA1
5S-IDP12E120XKSA1
IDP12E120XKSA1
DIODE GEN PURP 1.2KV 28A TO220-2
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 28A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.15V @ 12A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 150ns |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 1200V |