Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDH20G120C5XKSA1
IDH20G120C5XKSA1
5S-IDH20G120C5XKSA1
IDH20G120C5XKSA1
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 56A TO220-2
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 56A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 20A |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 123??????A @ 1200V |
| Capacitance @ Vr: | 1050pF @ 1V |
| F: | 1MHz |