Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDH12SG60CXKSA1
IDH12SG60CXKSA1
5S-IDH12SG60CXKSA1
IDH12SG60CXKSA1
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 12A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.1V @ 12A |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100??????A @ 600V |
| Capacitance @ Vr: | 310pF @ 1V |
| F: | 1MHz |