Diodes - Rectifiers - SingleInfineon Technologies IDH10S120AKSA1
IDH10S120AKSA1
5S-IDH10S120AKSA1
IDH10S120AKSA1
DIODE SCHOTTKY 1200V 10A TO220-2
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | thinQ!? |
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 10A |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 240??????A @ 1200V |
| Capacitance @ Vr: | 500pF @ 1V |
| F: | 1MHz |